8 آذر 1394

ضرورت آزمونهای آزمایشی

مولف: سیدمرتضی ناوندی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
5

ضرورت آزمونهای آزمایشی

برای پایه‌های دوم و سوم متوسطه دوم

آری یا خیر؟

 

یکی از دغدغه‌های مدیران قطعاً شرکت یا عدم شرکت در آزمون‌های آزمایشی است؟ با توجه به تبلیغات شبانه‌روزی مؤسسات آموزشی در رسانه‌ی ملی و ایجاد فضای رقایت کاذب بین دانش‌آموزان و مدارس بسیاری از مدیران تصمیم به شرکت گروهی در این آزمونها می‌گیرند یا به مؤسسات اجازه می‌دهند تا با حضور در مدرسه دانش‌آموزان را ترغیب به ثبت‌نام نمایند و گاهی اوقات هم خدماتی از مؤسسات آموزشی بابت ثبت‌نام دانش‌آموزان در جهت استفاده در حل مشکلات مدرسه دریافت می‌نمایند.

اما سئوال اینجاست که هدف از شرکت در آزمونهای آزمایشی چیست؟ آیا آزمونهای پایه دوم و سوم متوسطه دوره دوم سئوالات استاندارد است؟ به عبارتی دیگر آیا پایایی و روایی در آزمونهای آزمایشی رعایت می‌شود؟ آیا شرکت در آزمونهای به اصطلاح تستی در فرآیند یادگیری دانش‌آموزان مؤثر است؟ آیا از آزمونهای تستی به موفقیت دانش‌آموزان به ویژه در امتحانات نهایی سال سوم نقش دارند؟ آیا بودجه‌بندی آزمونهای آزمایشی، بودجه‌بندی دروس در رشته معارف اسلامی هماهنگی وجود دارد؟

متأسفانه در چند سال اخیر این سئوالات بی‌پاسخ مانده یا به صورت سریع از کنار این مسایل مهم عبور کرده‌ایم. از طرف دیگر در این چند سال اخیر متأسفانه شاهد بوده‌ایم با توجه به عدم آشنایی مؤسسات آموزشی با فلسفه و هدف رشته‌ی علوم و معارف اسلامی بسیاری از دانش‌آموزان نخبه و فعال رشته را به سوی رشته‌ی انسانی سوق داده و دانش‌آموزانی که در طی 3 سال با زحمات شما مدیران و اساتید گرامی در حال شکوفا شدن است در سال چهارم از رشته‌ی معارف اسلامی جدا و به رشته‌ی انسانی پیوسته است. با توجه به مسایل و مشکلات مطروحه بهتر است دانش‌آموزان در این آزمونها حضور نداشته باشند و برای اشکال‌یابی و رفع اشکال مدیران محترم می‌توانند آزمونهای هفتگی را طراحی و با هماهنگی اساتید به کمک دانش‌آموزان شناخته و آنها یاری می‌نمایند تا قبل از شروع امتحانات خردادماه به مرور زمان ضمن شناسایی نقاط ضعف آنها را برطرف نمایند.

إن‌شاءا...

تعداد مشاهده (1054)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "ضرورت آزمونهای آزمایشی "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

تمامی حقوق متعلق به سازمان مدارس معارف اسلامی می باشد قدرت گرفته از پورتال نما محصول شرکت بهسامان تدبیر