30 تیر 1391

مراحل رسیدن به كمال انسانی

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
1/5

مراحل رسیدن به كمال انسانی

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (دام ظله العالی)

ضمن عرض سلام; خواهشمند است ما را در این زمینه، كه مراحل رسیدن به كمال انسانی چیست، راهنمایی فرمایید.

با تشكر و امتنان
 

بسم الله الرحمن الرحیم

رسیدن به مراحل كمال انسانی، نسبت به اشخاص متفاوت است چون استعداد، قابلیتها و میزان استقامت و تحمّل محدودیّتها در افراد، تفاوت ذاتی و فطری دارد و هر كسی به مقدار قابلیّت فطری خود، قدرت تحصیل كمال را داراست; به هر حال هر كس به مقدار خود، اگر بخواهد كامل شود، باید مراحلی را طی كند.

اولین مرحله این است كه با تأمل در ادلّه خداشناسی كه در كتب مربوطه ذكر شده، اوصاف خداوند را بشناسد و واقعاً درك كند كه خداوند، عالم به احوال عبد و محیطِ به تمام وجود او است; «یَعْلَمُ خائِنَةَ الاَْعْیُنِ وَ ما تُخْفِی الصُّدُورُ».1

این شناخت، عبد را وادار به تحصیل و دانستن موارد رضای او می كند و آن امر، ممكن نیست; مگر به شناختن كسانی كه خداوند آنها را حجّت و واسطه فیض بین خود و بندگانش قرار داده است، زیرا آنها موارد رضا و سَخَط خداوند را می دانند. جز آنها هیچ كس نمی داند چه اموری موجب رضای خدا و طاعت او و چه چیزهایی عصیان و مخالفت اوست. این بزرگواران نظر به قابلیّتی كه دارند، خزاین علوم الهی و امنای خداوند، هستند و هر چه انسان بیشتر تأمّل در اخلاق، حالات، اعمال و بیانات آنها كند، معرفتش به خود آنها و به خداوند بیشتر می شود.

و بعد از حصول این معرفت، در صورتی كه توأم با تبعیّت از حجّتهای الهی در همه امور باشد و در محدوده دانستن و شناخت، تنها، متوقف نشود، حصول شناخت كامل و نهایی نسبت به خداوند و حجج الهیه; یعنی حضرات پیغمبر اكرم و ائمه اثنی عشر، علیهم السلام، و در یاد خدا بودن و حبّ شدید به او و خوف و رجا و خلوص و بی اعتنایی به مظاهر دنیوی هر چه كه باشد، قهری است و اگر منفكّ از تبعیت و تقوا و فقط شناخت علمی باشد، موجب دوری از خدا و شقاوت و قساوت و عاقبت به شرّ شدن خواهد بود و این اشاره اجمالی، در این زمینه است.

وَفَّقَنَا اللهُ وَ اِیّاكُمْ لِمَعْرِفَتِهِ تَعالی وَ مَعْرِفَةِ اَوْلِیائِهِ وَ جَعَلَ زادَنَا التَّقْوی وَ الْخُلُوصِ بِمُحَمَّد وَ آلِهِ الطّاهِرینَ صَلَواتُ اللهِ عَلَیْهِمْ اَجْمَعینَ.


1 . غافر ، آیه 19 ; (خداوند) خیانت چشمها و آنچه دلها پنهان می دارند ، می داند .

تعداد مشاهده (529)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "مراحل رسیدن به كمال انسانی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

تمامی حقوق متعلق به سازمان مدارس معارف اسلامی می باشد قدرت گرفته از پورتال نما محصول شرکت بهسامان تدبیر