15 اسفند 1394

با فرصت طلایی تعطیلات عید چه می‌کنی؟

مولف: سیدمرتضی ناوندی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
4/3

با فرصت طلایی تعطیلات عید چه می‌کنی؟

 

کنکور مسابقه‌ی ماراتن مانندی است که برخلاف امتحانات مدرسه رقابت بر سر یک سئوال و کسب رتبه‌ی برتر است.

فرایند کنکور سراسری و انتخاب رشته به صورتی طراحی شده است که نفرات برتر که ممکن است با یک تست صحیح بیشتر خود را جزو نفرات برتر قرار می‌دهند، بتوانند در دانشگاه‌های سراسری ادامه‌تصحیل بدهند، پس برای ورود به رشته‌های برتر و دانشگاه‌های برتر تمام داوطلبانی که هدفشان رسیدن به رتبه‌ی برتر در کنکور سراسری است از تمام دقایق این یکسال قبل از کنکور سعی می‌کنند با برنامه‌ریزی منسجم و مستمر به آن دست یابند. از جمله زمان‌هایی که نقش اساسی و غیرقابل انکار در این موفقیت دارد تعطیلات نوروزی است. با توجه به تعطیلی مدارس این زمان بهترین فرصت برای داوطلبان کنکور سراسری است تا ضمن جبران عقب‌افتادگی‌های خود به تثبیت مطالبی که در گذشته مطالعه کرده‌اند بپردازند. روزی 8 تا 10 ساعت مطالعه در مدت حدوداً 10 روز یک فرصت استثنایی برای کنکوریهاست. اما از طرف دیگر همین فرصت، دلیل مهمانی‌ها و مسافرت‌های خانوادگی، برنامه‌های ویژه‌ی تلویزیون می‌تواند به یگ چالش بزرگ حتی برای داوطلبانی که تا قبل از تعطیلات عید در شرایط مطلوبی قرار داشتند تبدیل شود، چالشی که باعث عقب‌افتادن آنها از رقبایشان خواهد شد تا جایی که جبران این عقب‌افتادگی بعد از تعطیلات یعنی در فروردین و اردیبهشت تا حدود زیادی محال بوده و فشار روانی را برای داوطلبانی ایجاد می‌کند. پس داوطلبان هم برای جبران عقب‌افتادگی و هم تثبیت مطالب می‌بایست از این زمان نهایت استفاده را داشته باشند. با توجه به اینکه فضای منزل متناسب با تعطیلات نبوده و مکان مناسبی برای اغلب داوطلبان محسوب نمی‌شود بهترین مکان را برای استفاده بهینه از این زمان طلایی فضای مدارس می‌دانیم.

دوستان کنکوری من، خیلی از مؤسسات با هزینه‌های سنگینی که از داوطلبان دریافت می‌کنند، اقدام به برگزاری اردوهای نوروزی در فضاهای آموزشی و علمی می‌نمایند. تاکنون با خود فکر کرده‌اید که چرا خانواده‌ها و داوطلبان حاضرند این هزینه‌ی سنگین را پرداخت کنند؟ مهم‌ترین هدف آن اهمیت فرصت طلایی عید و فضای نامناسب منزل برای درس خواندن است. اکنون که مدارس صدرا با حداقل هزینه این شرایط را برای شما فراهم می‌سازند، امیدواریم از این فرصت، نهایت استفاده را داشته و شاهد پیشرفت محسوس شما در آزمونهای آزمایشی بعد از عید باشیم. فقط توجه داشته باشید که یکی از شرایط استفاده بهینه از این فرصت طلایی برنامه‌ریزی منسجم و دقیق است. ما هم در سازمان مدارس معارف اسلامی صدرای کشور تا روز کنکور در کنار شما هستیم. دوستانی که برنامه‌ی مناسبی برای این ایام در نظر دارند می‌توانند بصورت تلفنی در مورد برنامه‌ی درسی خود مشورت بگیرند و دوستانی که هنوز برنامه‌ای ندارند می‌توانند از طریق سایت برنامه مطالعاتی هفتگی را دریافت و خود را جزو نفرات برتر کنکور سراسری مطرح کنند. إن‌شاءا... .

اما بصورت کلی پیشنهادات من به دوستان کنکوری در این ایام این است که:

1- با توجه به اینکه 60% درصد سئوالات کنکور به دروس اول، دوم و سوم اختصاص دارد در مرحله اول برنامه‌ریزی اولویت را به این دروس اختصاص دهید.

2- در برنامه‌ریزی دروسی که تا قبل از عید یکبار خوانده‌اید جزو دروسی قرار بگیرد که باید مرور کنید و یا تا دور روز ؟؟؟ تست آن درس را بزنید و رفع اشکال کنید.

دروسی که تاکنون نخوانده‌اید را در دو بخش تقسیم کنید: دروسی که می‌دانید اگر وقت بگذارید و بخوانید در این فرصت باقیمانده را انتخاب و در برنامه مطالعاتی قرار دهید. از آنجا که این کتابها برای بار اول است که می‌خوانید حتماً بلافاصله همان روز بعد از مطالعه تست‌های یادگیری را تمرین کنید. یادتان باشد در این گروه درهنگام تست‌زدن، هدف شما باید یادگیری باشد و اصلاً سنجش مطرح نیست.

3- دوستانی که جزو نفرات برتر در آزمون‌های قبل و ماه‌های قبل بوده‌اند در صورت داشتن وقت اضافه می‌توانند دروس نیم‌سال اول پیش‌دانشگاهی را هم مطالعه کنند.

4- بچه‌ها هنگام مطالعه وسواس نداشته باشید. اصرار نکنید مطالبی را که خوانده‌اید در یک لحظه همه آن مطالب به ذهن شما برسد. اصرار بر این کار غلط باعث نگرانی، استرس و تلقین این مطالب می‌شود که مطالبی را که خوانده‌ام فراموش کرده‌ام و باید دوباره بخوانم. این همان اشتباهی است که اکثر داوطلبان با آن مواجه هستند. حتماً به یاد داشته باشید محال است همه مطالبی که خوانده‌اید در یک لحظه همه آن مطلب را به زبان بیاورید. پس به هیچ عنوان و هیچ وقت در هنگام مطالعه وسواس نداشته باش.

5- از تماشای برنامه‌های تلویزیون به ویژه سریالها در این ایام جداً پرهیز کنید.

6- حتماً شبها به موقع بخوابید تا به اندازه‌ی کافی جسم شما استراحت کند چون اگر خواب کافی در طول شب نداشته باشید قطعاً فردای آن روز تمرکز لازم برای مطالعه را نخواهید داشت.

7- مدیران محترم حتماً در طول روز برنامه‌ی تفریحی مناسب برای بچه‌ها در نظر بگیرند که قطعاً در موفقیت آنها و افزایش کارایی شما عزیزان نقش چشم‌گیری دارد.

8- در برنامه‌ریزی درسی حتماً تنوع و سطح‌بندی دروس را رعایت کنید.

9- در برنامه‌ریزی، زمانهای ثابت اما مستمر را به حل تست‌های قرائت معنایی / آرایه‌های ادبی / زبان فارسی / و ترجمه عربی اختصاص دهید.

10- روان‌شناسی و اقتصاد در کنکور سراسری تک کتاب هستند و کسب درصد 90 به بالا در این درس در بهبود رتبه شما نقش چشم‌گیر و بسزایی دارد.

11- ادبیات و عربی (عمومی و اختصاصی) از 300 سئوالی که در کنکور پاسخ می‌دهید 100 سئوال را با بالاترین ضریب به خودشان اختصاص می‌دهند حتماً هم برای عمومی و هم اختصاصی در این ایام برنامه‌ی ویژه اختصاص دهید. مخصوصاً برای عربی که نیاز به برنامه بلندمدت تا قبل از کنکور سراسری دارید.

 

 

 

به امید موفقیت شما کنکوریهای عزیز

تعداد مشاهده (1581)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "با فرصت طلایی تعطیلات عید چه می‌کنی؟ "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

تمامی حقوق متعلق به سازمان مدارس معارف اسلامی می باشد قدرت گرفته از پورتال نما محصول شرکت بهسامان تدبیر